Panele na podczerwień Heat4All

Panele na podczerwień Heat4All

Zasada działania systemów ogrzewania podczerwienią

Więcej niż gorące powietrze: różnice pomiędzy powszechnymi systemami ogrzewania, a systemami ogrzewania podczerwienią

Powszechnie stosowane systemy grzewcze, takie jak na przykład pompy ciepła, piece na pelet, grzejniki gazowe lub olejowe działają na zasadzie konwekcji ciepła. Konwekcja ciepła powoduje,że początkowo ogrzane powietrze ogrzewa następnie osoby obecne w pomieszczeniu. Proces ten jest możliwy dzięki wysokim temperaturom powietrza grzewczego, ruchowi powietrza i nierównomiernemu przebiegowi warstw ciepła i zimna w nieprzyjemnym klimacie pomieszczenia. Rozgrzane w pomieszczeniu powietrze ulega ponadto szybkiej wymianie na zimne, świeże powietrze przedostające się podczas otwierania drzwi i okien, co oznacza, że po każdym wietrzeniu konieczne jest ponowne nagrzanie pomieszczenia – co jest mało wydajną, a przede wszystkim kosztowną koncepcją ogrzewania, w ramach której zauważalne ciepło dostarczane jest dopiero po pewnym, dłuższym czasie ogrzewania. Ponadto, powietrze ogrzewane w konwekcyjnych systemach ogrzewania ulega wysuszeniu, a niska wilgotność powietrza sprzyja ciągłemu przemieszczaniu się cząstek kurzu, a tym samym większemu obciążeniu powietrza kurzem, co może stanowić problem, w szczególności w przypadku osób starszych i alergików.

Panele na podczerwień Heat4All® – zasada działania

Ogrzewanie podczerwienią nie podgrzewa natomiast powietrza, lecz ściany oraz wszystkie znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. Zakumulowane w ścianach i meblach ciepło jest następnie równomiernie emitowane, w postaci przyjemnego ciepła. Jest to zupełnie naturalny proces, który działa podobnie do promieni słonecznych lub pieca kaflowego. Tak wytwarzane fale cieplne nie mają ponadto wpływu na ruch powietrza w pomieszczeniu i zapewniają równomierną, przyjemną wilgotność powietrza. Powietrze pozostaje świeże i wolne od kurzu, a ponadto na działanie systemu grzewczego nie ma wpływu wietrzenie.
Temperatura odczuwalna w pomieszczeniu jest do 2-3°C wyższa niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. To delikatne promieniowanie cieplne powoduje przyjemne uczucie i oszczędza koszty ogrzewania.

Wady ogrzewania konwekcyjnego

  • Wysokie koszty wytworzenia
  • Ciągłe koszty konserwacji
  • Oczekiwana krótsza żywotność i bardzo droga wymiana
  • Dodatkowe koszty związane z prądem elektrycznym i koszty specjalne, takie jak usługi kominiarskie, itd.
  • Nieprzyjemny podział temperatury w pomieszczeniu (zimna podłoga i gorąca strefa podsufitowa)
  • Duże straty energii spowodowane wietrzeniem (30-40%), a tym samym dodatkowe koszty ogrzewania
  • Niezdrowy mikroklimat spowodowany gromadzeniem się kurzu i wysuszeniem powietrza
  • Dodatkowe wymagania powierzchni związane ze składowaniem np. pelletu, oleju, itd.
  • Ogromne straty ciepła spowodowane wytwarzaniem ciepła w innym pomieszczeniu (terma w innym pomieszczeniu)
  • Często nieodpowiednia konstrukcja

Firma Multisun podjęła współpracę z markowym producentem promienników na podczerwień Heat4All. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą produktów.
[katalog PDF]