9 FAKTÓW – System opustów
-
Produkuj latem i zużywaj zimą.
W nowym systemie nadwyżka energii produkowana w lecie lub w ciągu dnia i nieskonsumowana od razu może zostać przez prosumenta, posiadającego mikroinstalację o mocy do 10 kWp odebrana w nocy lub w zimie z rabatem 80 proc., czyli ok. 500 zł/MWh. Dotychczas ta stawka wynosiła 170 zł/MWh
Dla uproszczenia: sieć publiczna stanowi dla prosumenta magazyn energii o sprawności 80 proc., w którym chwilowa nadwyżka energii z instalacji fotowoltaicznej jest magazynowana do wykorzystania na później.
-
Drożejący prąd- żaden problem.
W przypadku systemu opustów korzyści finansowe rosną wraz ze wzrostem kosztów energii. Im więcej kosztuje nas prąd z sieci tym posiadanie własnej instalacji fotowoltaiczne jest bardziej opłacalne, ponieważ oszczędzamy więcej produkując i zużywając prąd na własne potrzeby.
Uwaga: warunkiem podłączenie mikroinstalacji jest posiadanie umowy z jedną firmą na zakup energii i jej dystrybucję (umowa kompleksowa)
-
Podatek dochodowy od oddanej energii do sieci oraz stawka VAT
Według wstępnych informacji udzielanych itp. przez Krajową Informację Podatkową, sprzedaż energii podlega pod ustawę o VAT mimo, że wytwórcą będzie osoba fizyczną. W systemie opustów energia oddawana do sieci w lecie jest pobierana przez prosumenta w nocy lub zimie, przez co nie występuje konieczność zapłacenia podatku VAT i dochodowego od sprzedanej energii, ponieważ zostanie skonsumowana na własne potrzeby. Nie jasne było, ile i jakie podatki będą do zapłacenia w przypadku skorzystania z taryf gwarantowanych.
-
System opustów można łączyć z dotacjami.
Opcja łączenia z dotacjami może dodatkowo poprawić rentowność instalacji, więc da możliwość wyboru prosumentowi formy finansowania itp. dotacji z programów gminnych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Jest to poprawka wprowadzaona w nowej ustawie w ostatnim momencie przez posłów Kukiz ’15. Porsument zyskał więc nowe możliwości łączenia wsparcia dla fotowoltaiki.
-
Dwie stawki opustów dla mirkoinstalacji fotowoltiacznych.
System opustów obowiązuje dla wszystkich mikroinstalacji o mocy do 40 kWp, róznica polega na wielkości odzysku energii z sieci: dla inslaacji do 10kWp jest to 80%, dla instalacji 10-40 kWp jest to 70%
Jest spora liczba podmiotów, itp. osób, Kościołów, które do zaspokojenia zapotrzebowania na energię będą potrzebować więcej energii i co za tym idzie – także większej mocy instalacji fotowoltaicznej.
-
Limity nowych mocy.
System opustów nie ma limitów nowych mocy, a na przykładach innych krajów widzimy, że obowiązujące limity zostały szybko wyczerpane na skutek dużej popularności OZE.
-
Korzystniejsze jest dla inwestora rozliczenie w formie opustów od 1 lipca 2016 r. niż przy net-meteringu, który obowiązywał od 1 stycznia 2016 r.
Przykład rozliczenia do 1 lipca 2016 r.: Net-metering przed 1 lipca 2016 r. nie bilansował opłat dystrybucyjnych, czyli w praktyce z 1 MWh energii oddanej do sieci po zbilansowaniu mogliśmy odzyskać około 170 zł.
-
Opłacalność.
Biorąc pod uwagę powyższe fakty, w większości instalacji montowanych w Polsce, gdzie nie występuje duże przewymiarowanie, energia i tak jest zużywana na własne potrzeby, a instalacja odbywa się często z dofinansowaniem. Szybszy zwrot z inwestycji i większe oszczędności osiągną prosumenci w nowym systemie obowiązującym od 1 lipca 2016 r.
-
Realność.
Ostatni i nie mniej istotny argument – system opustów obowiązuje od 1 lipca 2016 r., a taryfy gwarantowane nie zostały wprowadzone.
Dodatkowo z korzystnych zmian w ustawie OZE od 1 lipca br. Mamy mniej biurokracji – zniesiony został obowiązek kwartalnych sprawozdań produkowanej energii przez prosumentów.
Wprowadzono także bilansowanie międzyfazowe, które dodatkowo poprawi rentowność instalacji, a także rozszerzono katalog prosumentów itp. o podmioty należące do sektora publicznego, Kościoły itp.
ŹRÓDŁO: multisun i gramwzielone.pl