Jaki jest cel audytu fotowoltaicznego?
Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna wśród pozostałych rodzajów odnawialnych źródeł energii. Zarówno właściciele domków jednorodzinnych jak i firm, czy też jednostki samorządu terytorialnego coraz chętniej inwestują w elektrownie słoneczne. Instalacje tego typu pozwalają na uniezależnienie się od zewnętrznego dostawcy energii, obniżenie rachunków za prąd oraz nie stwarzają zagrożenia dla środowiska. Jest to szczególnie istotne odnośnie bardzo dużego zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Nie jest więc zaskoczeniem, że liczba instalacji wzrasta.
Ważne jest jednak ze względów głównie ekonomicznych, aby wielkość instalacji fotowoltaicznej była odpowiednio dobrana w stosunku do zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Kolejnym istotnym czynnikiem jest fachowy montaż paneli słonecznych.
W jaki sposób zapewnić spełnienie powyższych celów i zapobiec ewentualnym przykrym pomyłkom? Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie profesjonalnego audytu fotowoltaicznego obiektu. Audyt energetyczny powinien być wykonany przez audytora fotowoltaiki, który posiada odpowiednie przeszkolenie oraz wiedzę.
Audyt pozwala określić, czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną dla danego obiektu będzie opłacalna. W tym celu przeprowadza się badania, które następnie są analizowane przez specjalistów. Najistotniejsze jest obliczenie zapotrzebowania na prąd i dobór odpowiedniej mocy instalacji. Wyznacza się również jaka ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery zostanie zredukowana. Audyt podpowiada również jakie panele zastosować oraz jaka będzie cena montażu.
Co powinien zawierać audyt fotowoltaiczny?
- Wywiad z inwestorem
Wywiad z inwestorem pozwala określić ewentualne zagrożenia związane z zacienieniem paneli. To inwestor najlepiej zna otoczenie obiektu i wie, czy będą tam realizowane budowy będące potencjalną przyczyną zacienienia instalacji.
- Dobór odpowiedniego system montażowego
Zdefiniowanie konstrukcji nośnej dachu pozwala na prawidłowy dobór odpowiedniego systemu montażowego paneli fotowoltaicznych. System taki powinien cechować się bezpieczeństwem i trwałością mocowania. Powinien również maksymalizować produkcję energii elektrycznej.
- Analizę zacienienia
Zacienie paneli fotowoltaicznych obniża ilość energii elektrycznej produkowanej przez panele fotowoltaiczne. Analiza zacienia pozwala określić aktualne oraz przyszłe zacienienie paneli przez różne urządzenia, budynki oraz drzewa.
- Wyliczenie ilości wyprodukowanej energii elektrycznej
Wartość ta powinna być wyliczona przy uwzględnieniu różnych czynników takich jak lokalizacja, kąt nachylenia, straty związane z zacienieniem czy rodzaj paneli i falownika.
- Analizę ekonomiczna
W analizie powinny być zawarte m.in. takie czynniki jak:
– sposób finansowania instalacji,
– realne uzyski energii z instalacji w kolejnych latach,
– aktualnie obowiązujące prawo rozliczeń z zakładem energetycznym,
– wzrost cen energii.
Inwestorzy indywidualni oraz firmy nie są zobowiązani do wykonania audytu fotowoltaicznego. W przypadku instytucji publicznych taki dokument może być jednak wymagany.
Podczas planowania inwestycji w system fotowoltaiczny warto zlecić wykonanie audytu kompetentnej firmie. Pozwala on bowiem określić czy planowana instalacja fotowoltaiczna ma sens, jest możliwa do wykonania oraz czy efekty finansowe będą zadowalające.