Samolot zasilany fotowoltaiką na krawędzi kosmosu!
Energetyka odnawialna znajduje się obecnie w intensywnej fazie rozwoju. Niewątpliwie posiada ona ogromny potencjał. Zgodnie z przewidywaniami naukowców w przyszłości zarówno transport lądowy, morski jak i powietrzny będzie mógł w pełni korzystać z odnawialnych źródeł energii.
Już teraz powstaje wiele projektów, w tym samochodów zasilanych energią słoneczną. Imponującym przykładem jest natomiast projekt SolarStratos, którego celem jest wzniesienie samolotu zasilanego panelami słonecznymi na krawędź kosmosu.
Maszyna została zbudowana przez firmę PC-Aero. Samolot waży 450 kg, jego długość to 8,5 m, a rozpiętość skrzydeł 24,9 m. System fotowoltaiczny natomiast został stworzony przez szwajcarskie Centrum Elektroniki i Mikrotechnologii. SolarStratos ma zainstalowane łącznie 22m2 paneli fotowoltaicznych oraz 20 kWh zestaw akumulatorów litowo-jonowych. System zasila 32 kW silnik elektryczny, którego zadaniem jest zasilanie wirnika o średnicy 2,2 m.
Nie jest to maszyna pasażerska, lecz kolejny pokaz nowoczesnej technologii. Koszt budowy samolotu to około 10 mln USD.
Jeszcze w tym roku ma odbyć się lot testowy, podczas którego samolot ma wznieść się na wysokość 10 km nad Ziemią. Już w 2018 roku założyciel projektu i jednocześnie pilot samolotu Raphaël Domjan, planuje wykonać lot na wysokości 24 km nad Ziemią. Jest to przedsięwzięcie niebezpieczne zarówno dla pilota jak i samej maszyny. Na tak dużej wysokości panują powiem temperatury sięgające -70°C. W związku z tym, pilot poleci w specjalnym kombinezonie, który jest podobny do tych używanych przez kosmonautów. Pozwoli mu to na swobodne oddychanie. Kombinezon będzie jednak zasilany przez samolot co oznacza, że w razie niepowodzenia pilot nie będzie mógł się katapultować.
Zapraszamy na nasz blog – przeczytaj więcej ciekawych artykułów tutaj
Zapraszamy również na nasz fanpage na facebooku i instagramie!