Działanie modułów fotowoltaicznych w okresie zimowym
Każda osoba potencjalnie zainteresowana systemem fotowoltaicznym szuka informacji pozwalających jej poszerzyć wiedzę na temat fotowoltaiki. Prędzej czy później nasuwa się pytanie dotyczące funkcjonowania instalacji zimą. Zwykle osoby które pierwszy raz zagłębiają się w temat fotowoltaiki sądzą, że panele najwięcej energii elektrycznej produkują latem, gdy jest bardzo gorąco. Przekonanie to wynika z mylnego założenia, że do produkcji energii elektrycznej potrzeba nagrzania panelu (jest tak w przypadku kolektorów słonecznych, które faktycznie muszą podgrzać przepływający w nich czynnik grzewczy w celu ogrzania wody).
Trzeba jednak wiedzieć, że panele fotowoltaiczne pracują znacznie lepiej wtedy, gdy moduły fotowoltaiczne nie są nagrzane. Idealną warunki gwarantujące wysokie uzyski energii elektrycznej to słoneczne, ale i mroźne zimowe dni. Okazuje się, że niskie temperatury poprawiają skuteczność działania modułów PV.
Jak zbyt wysoka temperatura wpływa na moc i sprawność paneli?
Wraz ze wzrostem temperatury modułu rosną drgania sieci krystalicznej ogniwa PV. Drgania te zaburzają przepływ elektronów półprzewodnika co jest przyczyną spadku napięcia i mocy. Zimą drgania są mniejsze, a co za tym idzie – przepływ elektronów jest bardziej uporządkowany. Instalacja pracuje wówczas wydajniej.
Intensywność nagrzewania się ogniw zależy od następujących czynników:
- Temperatura powietrze
Jest to oczywiście najważniejszy czynnik. Korzystnym zjawiskiem jest duże natężenie promieni słonecznych jednak najlepiej jeśli towarzyszy mu w miarę niska temperatura. W naszym upały występują sporadycznie, w związku z czym nie musimy martwić się o system chłodzenia bądź obniżoną produkcję energii elektrycznej tak jak ma to miejsce w krajach o warunkach pogodowych skrajnie upalnych i suchych
- Jakość modułów fotowoltaicznych
Moduły dobrej jakości są bardziej odporne na wysokie temperatury. Wpływa na jakość modułów ma rodzaj krzemu, odpowiednie wykonanie obudowy, szkła hartowanego i folii. Producenci zazwyczaj podają spadek mocy nie wyższy niż 0,5 na jeden stopień Celsjusza wzrostu temperatury.
- Wiatr
Wiatr wiejący z optymalną prędkością jest zjawiskiem bardzo korzystnym. Chłodzi on bowiem nagrzane moduły fotowoltaiczne wpływając na wzrost ich sprawności.
- Odpowiedni montaż paneli
Wskazane jest, aby moduły fotowoltaiczne były montowane w odległości około 10 cm od dachu. Umożliwia to odpowiednią wentylację paneli PV.
Przeczytaj więcej ciekawych artykułów tutaj