Budynek samowystarczalny energetycznie w Szwajcarii
Wielorodzinny Budynek typu off-grid powstał z chęci jego mieszkańców do zaspokajania zapotrzebowania na energię, z produkcji własnej. Obiekt znajduje się w północnej Szwajcarii w miejscowości Brtten, mieszka w nim 9 rodzin, które korzystają wyłącznie z energii słonecznej. Do budynku nie doprowadzono zewnętrznego zasilania energetycznego czy gazowego. Ponadto do funkcjonowania budynku nie korzysta się z ropy czy drewna. Produkowana przez budynek energia służy mieszkańcom także w zakresie mobilności. Ponieważ mieszkańcom przyświeca idea ekologicznego funkcjonowania, korzystają oni także z ekologicznych pojazdów i zasilają je we własnym budynku.
Odkąd budynek w połowie 2016 r. został zamieszkany, mieszkańcy nie mieli problemu z niedoborem energii elektrycznej czy ciepła. Taki poziom zaopatrzenia w energię i zabezpieczenia potrzeb mieszkańców dają przyjęte w budynku rozwiązania. Pokrycie dachu oraz fasad panelami fotowoltaicznymi pozwoliło na uzyskanie instalacji o łącznej mocy 126,5 kWp i produkcji rocznej na poziomie około 105 MWh.
Oczywiście z pomocą w osiąganiu rezultatów przychodzi technologia, którą dostarczyła mieszkańcom szwajcarska firma ABB. Należą do zarówno urządzenia służące do magazynowania energii jak również pozwalające ograniczać jej zużycie. Bieżący dostęp do monitoringu pracy urządzeń pozwala na sprawne zarządzanie konsumpcją energii. Ostatecznie przynosi to efekt w postaci zużycia 2,2 MWh energii rocznie na mieszkańca budynku, gdzie średnie zużycie w Szwajcarii wynosi 4,4 MWh.
W ciągu jednej godziny, panele znajdujące się na dachu budynku, są zdolne wyprodukować taką ilość energii, która pozwala na pokrycie potrzeb energetycznych wszystkich rodzin na cały dzień. Jednocześnie generowane są nadwyżki magazynowane przez baterie lub zamieniane w wodór magazynowany w odpowiednich zbiornikach. Surowiec ten służy do wytwarzania energii i ciepła w momentach obniżonej produkcji energii z paneli fotowoltaicznych.
Wszystkie zastosowane rozwiązania sprawiają, że zapotrzebowanie mieszkańców na energię elektryczną zaspokajane jest w 100 procentach przez cały rok. Budynek jest w pełni samowystarczalny energetycznie.