Perowskity
Perowskity to naturalnie występujące minerały, odkryte w 1838 roku w górach Ural, przez Gustawa Rose, który nadał im taką nazwę, aby uczcić pamięć rosyjskiego mineraloga Lwa Perowskiego. Perowskity, oprócz tego że występują w naturze, można także wytworzyć w warunkach laboratoryjnych. Perowskity w naturze (np. w skałach czy magmie) występują m.in. na terenie Austrii, Brazylii, Kanady, Rosji, Stanów Zjednoczonych. Ładnie wykształcone kryształy (około 1 cm) znajdowane są w Rosji, Kanadzie i Włoszech. W Polsce śladowe ilości perowskitów znajdują się w Niemczy na Dolnym Śląsku.
Właściwości perowskitów:
Najważniejszą cechą perowskitów jest zdolność pochłaniania światła o długości fali od 300 do 800 nm, w sposób umożliwiający produkcję energii elektrycznej. Do produkcji ogniw z perowskitów wykorzystuje się nawet trzykrotnie mniej materiału niż w przypadku ogniw krzemowych.Pierwsze ogniwa fotowoltaiczne z wykorzystaniem perowskitów zostały zbudowane przez naukowców już kilka lat temu i wykazywały się wydajnością na poziome 15-20% mimo swych niewielkich rozmiarów.
Sukces Polki!
Zakończone sukcesem badania Olgi Malinkiewicz, okazały się przełomem w dziedzinie produkcji ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Olga Malinkiewicz wraz ze swoim zespołem opracowała niskotemperaturową technologię produkcji elastycznych ogniw fotowoltaicznych z wykorzystaniem perowskitów, która pozwoliła m. in. na zmniejszenie grubości ogniwa do 200-300 nm przy jednoczesnym zachowaniu właściwości prądotwórczych.
Rewolucyjność tego wynalazku polega przede wszystkim na tym, że takimi ogniwami będzie można pokryć materiały i powierzchnie, które do tej pory z różnych powodów w ogóle się do tego nie nadawały. Przykładem może być możliwość pokrycia ogniwami perowsikotywmi tkanin, folii czy nawet papieru. Ponadto takimi ogniwami można pokryć całe powierzchnie dachów lub ścian zewnętrznych domów, co nie było do tej pory możliwe, ze względu na wagę ogniw krzemowych, grafenowych oraz perowskitowych wykonywanych według poprzedniej technologii.
Korzyści z zastosowania nowej technologii
W ostatnim czasie można zaobserwować intensywny rozwój przemysłu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii. Technologia produkcji ogniw słonecznych, która wykorzystuje perowskity do przekształcania światła w energię elektryczną, zapowiada rewolucję
w pozyskiwaniu prądu.
Główne korzyści dla użytkowników nowej technologii:
- minimalizacja lub nawet brak kosztów pozyskania energii elektrycznej,
- możliwość sprzedania elektrowni nadwyżek wyprodukowanego prądu,
- utrzymanie walorów estetycznych budynków czy przedmiotów.
Więcej ciekawostek ze świata odnawialnych źródeł energii znajdziesz tutaj. Zapraszamy!