Zużyte moduły PV – recykling
Fotowoltaika tak jak każde inne rozwiązanie oparte na odnawialnych źródłach energii kojarzy się z ekologią i ochroną środowiska. Celem instalacji fotowoltaicznych jest bowiem produkcja czystej i darmowej energii elektrycznej. Oczywiste jest, że przez cały okres eksploatacji systemu PV, który wynosi około 30 lat, jest on neutralny dla środowiska, nie występuje emisja zanieczyszczeń do atmosfery tak jak w przypadku paliw konwencjonalnych.
Nie można jednak mówić o całkowitym braku wpływu fotowoltaiki na środowisko. Głównym problemem jest tutaj utylizacja i recykling modułów fotowoltaicznych oraz innych elementów instalacji.
Fotowoltaika jest obecnie na etapie intensywnego rozwoju. Starsze generacje ogniw są stale zastępowane przez nowe, bardziej wydaje układy. Systemy PV są coraz powszechniej stosowane, powstaje wiele dużych farm fotowoltaicznych, błyskawicznie rośnie również ilość przydomowych elektrowni PV.
Nie ulega wątpliwości, że stosowane obecnie rozwiązania w przyszłości zostaną zastąpione przez wydajniejsze i bardziej zastosowane odpowiedniki. Razem z upowszechnianiem się systemów fotowoltaicznych będzie rósł problem ich zużytych elementów. Już teraz w całej Europie zainstalowane jest około 4 miliony ton modułów PV.
Producenci paneli fotowoltaicznych zapewniają, że ich żywotność wynosi 20-30 lat. Pierwsze instalacje powstawały na początku lat 90, więc problem recyklingu paneli fotowoltaicznych nie jest jeszcze na zaawansowanym etapie. Jest to kwestia kolejnych 10 lat.
Należy jednak już dziś przemyśleć działania, dzięki którym problem zużytych modułów zostanie rozwiązany. Chodzi tutaj głownie o marnotrawstwo surowców, które potencjalnie mogłyby być ponownie wykorzystane. Eksperci twierdzą, że możliwy jest recykling nawet 90% materiałów z których zbudowany jest moduł fotowoltaiczny (szkło, aluminium, materiały przewodzące prąd elektryczny).
Działania związane z przetwarzaniem odpadów PV
W 2007 roku na terenie Europy zostało założone stowarzyszenie PV Cycle. Do usług świadczonych przez tę organizację należą m.in. fizyczne przetwarzanie modułów, świadczenie usług prawnych oraz doradztwo z zakresie recyklingu elementów instalacji PV.
Coraz częściej firmy z branży fotowoltaicznej podejmują działania związane z przetwarzaniem zużytych modułów PV.
W związku z tym, że fotowoltaika to jeszcze młoda branża często nie istnieją konkretne normy prawne regulujące sposób postępowania ze zużytymi elementami instalacji fotowoltaicznych. W USA problem ten jest regulowany jedynie przez ustawę dotyczącą postępowania z odpadami stałymi oraz przez prawo stanowe. Na terenie UE kwestia odpadów PV jest regulowana przez dyrektywę dotyczącą zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Rosnąca ilość odpadów i ich negatywny wpływ na środowisko to kwestia niezwykle ważna. Problem ten niewątpliwie będzie rósł z roku na rok, dlatego tak istotne jest podejmowanie działań zapewniających utylizację odpadów w sposób przyjazny dla środowiska, nawet jeśli nie wymaga tego prawo.