Najczęściej popełniane błędy podczas planowania inwestycji w PV
Inwestycja w system fotowoltaiczny powinna być odpowiednio zaplanowana. Ważny jest odpowiedni dobór elementów instalacji, właściwe i fachowe jej wykonanie oraz zabezpieczenie instalacji przed działaniami czynników zewnętrznych. Właściwie dobrana instalacja przyniesie korzyści finansowe, pozwalając na obniżenie rachunków za prąd nawet o 90%.
Poniżej przedstawiono błędy, których należy się wystrzegać projektując system fotowoltaiczny:
-
Brak szczegółowego projektu instalacji
Dobrze przygotowany projekt jest postawą odpowiednio wykonanej instalacji. Źle opracowany projekt może spowodować niską wydajność paneli fotowoltaicznych oraz zwiększyć zagrożenie wystąpienia awarii. Ważne jest więc, by w projekcie uwzględnić wszystkie detale takie jak nośność dachu, wzajemne zacienienie paneli czy odpowiednie poprowadzenie przewodów.
-
Tanie podzespoły i niska jakość usług
Ciągle rozwijający się rynek fotowoltaiczny oferuje zarówno panele bardzo dobrej jak i niskiej jakości, czyli wykonane z gorszych komponentów. Chęć zaoszczędzenia poprzez kupno tańszych i niższej jakości elementów systemu często skutkuje słabą wydajnością paneli, a co za tym idzie niższym uzyskiem energii elektrycznej. Wzrasta także ryzyko wystąpienia awarii. Kolejnym aspektem jest jakość usług. Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną należy rozważnie wybrać wykonawcę projektu oraz montażu. Ważne jest zwłaszcza ich doświadczenie oraz szeroka wiedza w zakresie fotowoltaiki.
-
Błędy popełniane podczas transportu paneli
Niewłaściwe zabezpieczenie modułów w czasie transportu może spowodować uszkodzenia mechaniczne, a w konsekwencji do powstawania tzw. hotspotów czyli gorących punktów. Są to miejsca w których ogniwo będzie osiągało wyższe temperatury niż nieuszkodzone części ogniwa. Znacznie szybciej nagrzewają się bowiem miejsca, w których ogniwo posiada defekty czy też mikropęknięcia, które mogą być wynikiem niewłaściwego zabezpieczenia w trakcie transportu modułów fotowoltaicznych.
-
Zignorowanie zacienienia i kąta ustawienia paneli
Zacienienie paneli fotowoltaicznych skutkuje obniżeniem sprawności instalacji, jej przegrzewaniem oraz awariami. Należy więc na etapie projektu wykluczyć miejsca na których może wystąpić cień. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli wyposażonych w diody bocznikujące. Więcej o diodach bocznikujących czytaj tutaj.
Dodatkowo ważne jest, aby panele były ustawione w kierunku słońca pod odpowiednim kątem. Na naszej szerokości geograficznej optymalnym kątem jest kąt 25-35 stopni względem powierzchni ziemi.
-
Brak ubezpieczenia
Każda instalacji fotowoltaiczna jest w niewielkim stopniu narażona na różnego rodzaju zdarzenia losowe skutkujące awariami. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie się poprzez wykupienie ubezpieczenia.
Powyżej wymieniono kilka spośród czynników o które należy zadbać, by elektrownia słoneczna działała bezawaryjnie i z maksymalną wydajnością. Szczególnie ważne jest aby już na początku projektowania zadbać o każdy istotny szczegół. Należy więc zatrudnić fachowców, którzy posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności, aby przeprowadzić inwestora przez cały proces realizacji inwestycji.