Co warto sprawdzić inwestując w moduły fotowoltaiczne?
Energetyka odnawialna znajduje się obecnie w intensywnej fazie rozwoju i cieszy się coraz większą popularnością. Dodatkowo jest ona wspierana przez rządowe programy, dzięki którym inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna. Systemy oparte na odnawialnych źródłach energii to inwestycje na długie lata. Warto więc zaplanować zakup z rozwagą i zdobyć odpowiednią wiedzę.
Jednym z rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii są instalacje fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest produkcja energii elektrycznej, dzięki wykorzystaniu światła słonecznego. Głównym elementami systemu fotowoltaicznego są moduły PV, falownik oraz system montażowy. W związku z długą żywotnością modułów fotowoltaicznych (25-30 lat) należy wziąć pod uwagę szereg czynników na które warto zwrócić uwagę przy zakupie modułów PV.
-
Lokalizacja i rozmiar dachu
W pierwszej kolejności należy zorientować się, czy połać dachowa na której chcemy zamontować moduły fotowoltaiczne ma wystarczającą powierzchnię i jest skierowana w kierunku południowym. Jest to optymalny kierunek, który pozwala na uzyskanie maksymalnej ilości energii elektrycznej. Jeśli jednak dach nie spełnia tego warunku nadal istnieje możliwość montażu systemu PV jednak uzyski energii są nieco niższe.
-
Sprawność i moc modułów PV
Przy zakupie modułów fotowoltaicznych warto sięgnąć do ich karty katalogowej i zorientować się jaką posiadają sprawność oraz moc. Moc modułu wpływa na ilość modułów koniecznych do zainstalowania w celu pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w obiekcie. Drugim ważnym czynnikiem jest sprawność modułów, która średnio wynosi od 13% do 18%. Sprawność wskazuje ile odbieranego światła słonecznego zostanie przekształcone na energię elektryczną.
-
Producent
W zależności od producenta modułów fotowoltaicznych ich jakość oraz cena są różne. Warto więc wybrać producenta o ugruntowanej pozycji rynkowej. Naturalne jest, że jeżeli od dłuższego czasu działa on rynku fotowoltaicznym to jest godny zaufania, a jego oferta jest atrakcyjna. Ważną cechą dostawców modułów fotowoltaicznych jest szybki i łatwy kontakt z biurem obsługi klienta lub konkretnym handlowcem.
-
Gwarancja
Długość gwarancji związana jest z wyborem producenta. Przed zakupem towaru warto zerknąć do karty katalogowej produktu i zorientować się ile lat gwarancji na produkt zapewnia producent. Najczęściej producent udziela gwarancji na 10 lub 12 lat. Na rynku pojawiają się także moduły objęte 20-letnią gwarancją, ale ich cena jest adekwatnie wyższa. Gwarancją obejmowany jest także uzysk mocy. Zazwyczaj producenci zapewniają, że w ciągu pierwszych 10 lat moc znamionowa nie spadnie poniżej 90 procent, a w ciągu następnych 15 nie będzie niższa niż 80 procent mocy wyjściowej.
Niższe rachunki za prąd nawet o 90%, niezależność energetyczna, ochrona środowiska to tylko kilka z zalet jakie wynikają z inwestycji w system fotowoltaiczny. Warto wspomnieć, że okres zwrotu takiej inwestycji bez dotacji to około 8 lat przy czym żywotność modułów fotowoltaicznych sięga 25 lat.
Dowiedz się więcej na temat fotowoltaiki. Czytaj więcej ciekawych artykułów tutaj
Zapraszamy także na nasz fanpage na facebooku i instagramie!